cs / en

Sledujte nás

ikona facebookikona instagram

Není saunování jako saunování

13/01/2021

Není saunování jako saunování

O nejúžasnějších saunách světa jsme už psali, ale co zvyklosti saunování? I ty jsou velmi zajímavé. Jiný kraj, jiný mrav. Přístup k saunování se liší nejen na celém světě, ale rozdíly najdeme i v Evropě. Jiné zvyky, teploty, vlhkost, etiketa… 

Pestrá Evropa 

Asi byste velké rozdíly v saunování na evropském kontinentu nečekali, ale přesto jsou. Pokud začneme tam, odkud se saunování dále do Evropy rozšířilo, ve Skandinávii, pravděpodobně vás nepřekvapí, že seveřané si dopřávají při saunování nejvyšší teploty. Také etiketa saunování je dodržována nejstriktněji ze všech zemí. Žádné plavky, žádná sprostá slova, žádné mluvení, natož hlasité!

Pokud zůstaneme ještě na severu, ale tentokrát se přesuneme na východ, do Ruska, zde je několik druhů saunování a asi nejtypičtější pro Rusko je ruská baňa. To znamená saunování v rustikální chaloupce při nižší, a tím pádem přijatelnější, teplotě. Více se o ruské baně dočtete v samostatném článku.

Přesuneme se do germánských zemí. V Německu, Švýcarsku, Rakousku, Belgii, Nizozemí a Lucembursku je nejčastěji společná sauna, stejně jako u nás. Velmi se dbá na hygienu, je proto nutné se před vstupem osprchovat. Ve Švýcarsku jsou pravidla saunování uvolněnější. Můžete se zcela volně rozhodnout, zda se budete saunovat nazí či v plavkách. Také zde sauny častěji navštěvují celé rodiny, včetně dětí, proto nezřídka narazíte i na hlasitější hovor. 

V jižních zemích Evropy sice popularita sauny také stoupá, ale stále se s nimi nesetkáte tak často. Většinou se jedná o oddělené sauny, pokud půjdete do společné, nezapomeňte přibalit plavky. Nahota není tak tolerována. Obyvatelé těchto zemí se saunují většinou při nižších teplotách a v kratších intervalech

Pokud zamíříme mimo Evropu, ale ještě více na jih – do Afriky, zde je to ještě přísnější. Striktně oddělené sauny pro muže a ženy, a to hlavně v Arabských zemích. 

Puritánská  Asie

Velmi zajímavé je Japonsko. V Japonsku jsou téměř všechny sauny koncipovány jako oddělené a často je toto oddělení mužů a žen ukotveno i v zákoně. V oddělených saunách je vyžadována nahota. Krom tradičních saun milují Japonci horké prameny, a to jak v přírodě, tak v podobě veřejných lázní. Zde je opačný postup – místo pomalého prohřátí a prudkého ochlazení se Japonci rychle ohřejí v prameni a poté pomalu ochlazují na studeném vzduchu. 

V Korei mají pro saunu více slov v závislosti na tom, o jaký typ se jedná. I pod tradičním a nejpoužívanějším slovem „sauna“ se ale většinou ukrývá komplex saun, pár, vířívek, mnohdy i s oblíbenými bazénky s rybičkami Garra ruffa pro péči o nohy - prostě takové relaxační centrum, které bývá oddělené zvlášť pro ženy a zvlášť pro muže a platí se celodenní vstupné. Osvěžit se samozřejmě můžete zeleným čajem či polévkou z mořských řas.